Národní vinařské centrum - Valtice
Brněnské veletrhy
Svaz vinařů České republiky
Projekt s podporou
Vinařského fondu
jk_poz.jpg
hejtman Jihomoravského kraje
JUDr. Bohumil Šimek
logo_brno.jpg
primátor statutárního města Brna
Ing. Petr Vokřál
slide show
GRAND PRIX VINEX

Championem GRAND PRIX VINEX 2015 se stal Tokaj z Maďarska. Národním vítězem ČR je víno z vinařství Winberg Mikulov

Championem GRAND PRIX VINEX  2015 se stal Tokaj z Maďarska. Národním vítězem ČR je víno z vinařství Winberg Mikulov

Ve dnech 28. a 29. dubna 2015 se v Národním vinařském centru ve Valticích uskutečnilo odborné hodnocení 22. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX. Ocenění od špičkových mezinárodních degustátorů se dočkal Champion, vítězové kategorií a další výjimečná vína. V závislosti na dosaženém bodovém ohodnocení byly nejlepším vínům uděleny také zlaté a stříbrné medaile, 10 vín získala dokonce velkou zlatou. Veřejnost bude mít příležitost seznámit se nejen s oceněnými víny na brněnském výstavišti ve dnech 23. a 24. května 2015.

Na tiskovém brífinku na závěr hodnocení byly oznámeny první neoficiální výsledky:

• Vítěz kategorie A1 (bílá vína suchá): Veltlínské zelené pozdní sběr, 2013, výrobce Víno Mikulov s.r.o., ČR
• Vítěz kategorie A2 (bílá vína polosuchá): Cabernet Blanc 2014, výrobce Weingut Anselmann, Německo
• Vítěz kategorie A3 (bílá vína polosladká): Rulandské bílé pozdní sběr 2013, výrobce WINBERG Mikulov, s.r.o. Toto víno se stalo také Národním vítězem, tedy nejlépe hodnoceným vínem z ČR.
• Vítěz kategorie B2 (růžová vína ostatní): Merlot Rosé 2013, Víno Rovenius s.r.o., ČR
• Vítěz kategorie C1 (červená vína suchá): 1865 Single Vineyards Carmenére, 2012, Chile, dovozce firma Adveal s.r.o.
CHAMPION a Vítěz kategorie D (vína přírodně sladká): Tokaji Késöi Arany 2013, Tokaj Kereskedöház Zrt, Maďarsko
• Vítěz kategorie F (šumivá vína): Louis Girardot brut 2010, BOHEMIA SEKT s.r.o., ČR

Celkové oficiální výsledky soutěže, vč. udělení jednotlivých medailí a dalších cen (např. národní vítězové pro nejlépe hodnocená vína z jednotlivých zemí, nejlepší kolekce atd.) budou zveřejněny v oficiálním katalogu soutěže, který bude vydán ke dni veřejné prezentace soutěžních vín, které se uskuteční ve dnech 23.-24. 5. 2015 v pavilonu B brněnského výstaviště souběžně s veletrhem Minerály Brno.

V soutěži bylo hodnoceno 502 vzorků vín ze 13 vinařských států světa. Nejvíce vín je samozřejmě z České republiky (419 vín), dále je nejvíce zastoupeno sousední Rakousko (21) a v těsném závěsu Maďarsko (18). Nechybí ale ani vína např. ze Slovenska, Moldávie, Argentiny, Chile, Polska a dalších zemí.

O soutěži


GRAND PRIX VINEX je prestižní mezinárodní soutěž vín, jejímž cílem je na vysoké profesionální úrovni ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu. V roce 2015 se uskutečnil již 22. ročník.

Soutěž organizuje Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci s Veletrhy Brno, a.s. a Svazem vinařů ČR. Záštitu nad soutěží převzali ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka, hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek a primátor statutárního města Brna Ing. Petr Vokřál. Organizaci soutěže podpořil Vinařský fond a také partneři soutěže: THERMOTECHNIKA BOHEMIA, spol. s r.o., Karlovarské minerální vody, a.s. a Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické Valtice.

Vína byla hodnocena mezinárodní komisí renomovaných degustátorů v prostorách valtického zámku. Hodnocení vín probíhalo na platformě počítačového systému pro hodnocení vín, který byl vyvinut Národním vinařským centrem.

Prestižní ocenění a medaile


Vína v soutěži procházejí přísným hodnocením a jen ta nejlepší získávají medaile. Udělovány jsou pouze stříbrné, zlaté a velké zlaté medaile, přičemž potřebné bodové ohodnocení pro jejich získání je oproti většině tuzemských výstav nastaveno o něco výše a odpovídá mezinárodním zvyklostem – stříbrná medaile min. 84 bodů, zlatá medaile min. 87 bodů, velká zlatá medaile min. 90 bodů. To je zárukou prestiže získaných medailí.

Hlavními oceněními soutěže jsou „Champion“, dále vítězové jednotlivých kategorií, nejlépe hodnocená kolekce vín a národní vítězové pro země, které přihlásily min. 10 vín. Výrobci těchto vín získávají prestižní ceny v podobě skleněných pohárů od světoznámého umělce Bořka Šípka a Champion navíc ještě chladicí vinotéku od partnera soutěže firmy THERMOTECHNIKA BOHEMIA.

Degustátoři


Do degustačních komisí byli přizváni renomovaní tuzemští a zahraniční degustátoři vín. Ti zasedli u tzv. „kulatých stolů“, které jim umožnily v případě potřeby o vínech rozvinout diskusi. Tento způsob je zárukou profesionálního ohodnocení vín.

Veřejná prezentace soutěžních vín


Vína mezinárodní soutěže GRAND PRIX VINEX budou veřejnosti prezentována ve dnech 23.-24. 5. 2015 v pavilonu B brněnského výstaviště v rámci mezinárodního veletrhu MINERÁLY BRNO. K ochutnání zde budou vína, která získají min. 80 bodů. Zde také proběhne vyhlášení výsledků a předání hlavních cen soutěže. Slavnostní večer zpříjemní doprovod cimbálové muziky a celý víkend také prezentace potravinářských produktů.

Oficiální web soutěže: www.grand-prix-vinex.cz

Kontakt pro média
• Ing. Pavel Krška, ředitel, Národní vinařské centrum, o.p.s.
tel. 721 414 575, e-mail: pavel.krska@vinarskecentrum.cz
• Ing. Šárka Nádvorníková, projektová manažerka, Národní vinařské centrum, o.p.s.
tel. 602 769 743, e-mail: sarka.nadvornikova@vinarskecentrum.cz

Partneři mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX 2015

Společnost THERMOTECHNIKA BOHEMIA, spol. s r.o.

je česká společnost, která na trhu působí již přes dvacet let. Hlavními činnostmi společnosti jsou servis, výroba a prodej výčepní a chladicí technologie. Svým vinařským partnerům poskytuje prodej vinoték, montáž a servis výčepní technologie a také výrobu stojanů na míru dle požadavků klienta. THERMOTECHNIKA BOHEMIA, spol. s r.o. úspěšně a dlouhodobě spolupracuje se společnostmi jako Znovín Znojmo, a.s., Vinařství U Kapličky s.r.o. a nebo Vinofol, s.r.o. V červnu 2007 se společnost stala členem mezinárodního seskupení EuropeanEconomicInterest Group THERMOTECHNIKA CROWN COOL, tvořeného sedmi společnostmi čtyř evropských států (Maďarsko, Rumunsko, Slovensko a Česká republika). Do letošní soutěže věnovala společnost opět hlavní cenu pro Championa – dvouzónovou vinotéku.

Pramenitá voda Aquila – dokonalá volba k vínu

Víno a voda tvoří ideální spojení. Správná voda dokáže skvěle podpořit chuťový vjem. Chceme-li si však víno skutečně vychutnat, jistotou je výběr kvalitní pramenité vody bez příchutě, která umožní jednotlivým chuťovým složkám vinného moku se rozvinout v plné šíři. Vhodně vybraná balená voda je garancí stabilní a kontrolované kvality, která neovlivní chuťový zážitek. Přesně taková je pramenitá voda Aquila pocházející z panensky čisté přírody v okolí Karlových Varů. Díky své lehké a neutrální chuti je Aquila tou správnou vodou k vínu. Důkazem je i hrdé partnerství s mezinárodní vinařskou soutěží GRAND PRIX VINEX.

Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické,
Valtice


Střední odborná škola vinařská byla založena již 15. listopadu 1873 – tehdy Rolnicko-vinařská škola. Vinařská škola je jedinou střední školou v ČR vyučující pravidelně vinohradnickému oboru s maturitou. Za dobu své činnosti vychovala tisíce odborníků tvořící páteř moravského a českého vinařství. V dnešní době má škola vybudované nové školní hospodářství, vinice se sponem 2,5 m a moderní sklepní technologii. Školní vína v posledních letech získávají přední umístění na celostátních výstavách.


Championem GRAND PRIX VINEX  2015 se stal Tokaj z Maďarska. Národním vítězem ČR je víno z vinařství Winberg Mikulov
Championem GRAND PRIX VINEX  2015 se stal Tokaj z Maďarska. Národním vítězem ČR je víno z vinařství Winberg Mikulov
Championem GRAND PRIX VINEX  2015 se stal Tokaj z Maďarska. Národním vítězem ČR je víno z vinařství Winberg Mikulov
Championem GRAND PRIX VINEX  2015 se stal Tokaj z Maďarska. Národním vítězem ČR je víno z vinařství Winberg MikulovTIP: Chcete dostávat anonci nových aktualit e-mailem? Zaregistrujte se v sekci Novinky emailem »