Národní vinařské centrum - Valtice
Brněnské veletrhy
Svaz vinařů České republiky
Projekt s podporou
Vinařského fondu
jk_poz.jpg
hejtman Jihomoravského kraje
JUDr. Bohumil Šimek
logo_brno.jpg
primátor statutárního města Brna
Ing. Petr Vokřál
slide show
GRAND PRIX VINEX

GRAND PRIX VINEX 2016 – ohlédnutí za 23. ročníkem

GRAND PRIX VINEX 2016 – ohlédnutí za 23. ročníkem

Již pošesté byly jarní měsíce v Národním vinařském centru ve Valticích zasvěceny přípravám a realizaci mezinárodní soutěže GRAND PRIX VINEX. Její celkově již 23. ročník zaznamenal rekordní počet zastoupených zemí, zabodovala v něm suchá vína.

Hodnocení vín proběhlo v prostorách Národního vinařského centra (NVC) 3.-4. května. V komisích zasedli naši i zahraniční degustátoři, z větší části vybraní na základě výsledků Proškolování degustátorů pořádaného NVC. Pomocí hodnoticího systému ELWIS zde degustovali a odborně posoudili 590 vzorků z 16 zemí. Nechyběla zde vína od sousedů, ani ze vzdálenějších destinací, např. Řecka, Chorvatska, Rumunska, Ruska, USA, Chile a Jihoafrické republiky. Hodnocení vín zpestřil degustátorům doprovodný program ve Vinařství Vajbar v Zaječí a ve Šlechtitelské stanici vinařské ve Velkých Pavlovicích.

Soutěž GRAND PRIX VINEX (GPV) je výjimečná zvýšeným bodovým limitem pro zisk stříbrných a zlatých medailí, které jsou zárukou prestiže těchto ocenění, 15 vín však dosáhlo dokonce limitu pro udělení velké zlaté medaile (90 b.) Dále je v GPV dáván prostor pro vyniknutí suchých vín, a to v rámci ne příliš běžné kategorie bílých suchých vín do 4 g/l zbytkového cukru. V letošním roce byla dokonce první dvě nejlépe hodnocená vína v subkomisi pro výběr Championa právě z této mnohde opomíjené kategorie!

Prestiž GPV také umocňují ceny pro vítěze hlavních cen – skleněné plastiky dle návrhu světově známého a významného architekta a designéra Bořka Šípka. Díky jeho lásce k vínu je právě GPV jedinou soutěží, pro kterou navrhl ceny pro vítěze. „Jsme vděční a pyšní, že je to právě námi organizovaná soutěž, která se může prezentovat takto vzácnými uměleckými díly a je nám velmi líto, že už ceny nebude zdobit autorův monogram“, uvedla manažerka soutěže Šárka Nádvorníková.

Soutěž je také pořádána pod čestnou záštitou ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky, hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška a primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála.

Se soutěžními víny se mohla seznámit i široká veřejnost během ochutnávky 21.-22. května na brněnském výstavišti, pořádané souběžně s prodejní výstavou Minerály Brno. Pro uvedení v katalogu a možnost zde být prezentována bylo letos nutné dosáhnout zvýšeného limitu min. 81 bodů. V sobotu proběhlo slavnostní vyhlášení hlavních ocenění soutěže.

Championem letošního ročníku se stalo a Cenu hejtmana Jihomoravského kraje získalo suché víno z valtického vinařství MORAVÍNO - Sauvignon, 2015, pozdní sběr. Jako výhru si majitel firmy odvezl kromě skleněné plastiky od Bořka Šípka i chladicí vinotéku od partnera souteže - firmy THERMOTECHNIKA BOHEMIA. Cena ředitele Veletrhů Brno za nejlépe hodnocenou kolekci putovala do německého Edesheimu, do vinařství Weingut Werner Anselmann. Cenu za Nejlépe hodnocené víno člena Svazu vinařů ČR dle pravidel statutu soutěže získal Sauvignon, 2015, VOC Znojmo ze ZNOVÍNU ZNOJMO.

Další příležitost porovnat kvalitu domácích i zahraničních vín budou mít vinaři zase za rok, na ochutnávku v Brně si rezervujte víkend 20.-21. 5. 2017.

TIP: Chcete dostávat anonci nových aktualit e-mailem? Zaregistrujte se v sekci Novinky emailem »