Národní vinařské centrum - Valtice
Brněnské veletrhy
Svaz vinařů České republiky
Projekt s podporou
Vinařského fondu
jk_poz.jpg
hejtman Jihomoravského kraje
JUDr. Bohumil Šimek
logo_brno.jpg
primátor statutárního města Brna
Ing. Petr Vokřál
slide show
GRAND PRIX VINEX

Jubilejní 20. ročník GRAND PRIX VINEX vyhlásil vítěze

Jubilejní 20. ročník GRAND PRIX VINEX  vyhlásil vítěze

Ve dnech 2. a 3. května 2013 se na brněnském Výstavišti uskutečnilo odborné hodnocení jubilejního 20. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX.

Ocenění od špičkových mezinárodních degustátorů se dočkal absolutní Champion, vítězové kategorií a další výjimečná vína. V závislosti na dosaženém bodovém ohodnocení pak byly nejlepším vínům uděleny také zlaté, stříbrné a bronzové medaile. Veřejnost měla příležitost seznámit se nejen s oceněnými víny na mezinárodním veletrhu VINEX 24. a 25. května 2013.
Hlavní ceny soutěže byly slavnostně předány na společenském večeru VINEXu v pátek, 24. května za účasti JUDr. Michala Haška, hejtmana Jihomoravského kraje, Ing. Aleše Kendíka, náměstka ministra zemědělství ČR a dalších čestných hostů.

Přehled hlavních ocenění soutěže:

• CHAMPION a Vítěz kategorie D (vína přírodně sladká) - Ryzlink vlašský 2011 ledové víno, Georgios Ilias, Pavlov
• Vítěz kategorie A1 (bílá vína suchá): Ryzlink vlašský 2011 pozdní sběr, Ing. Miroslav Volařík, Mikulov
• Vítěz kategorie A2 (bílá vína polosuchá): Rulandské bílé 2012 výběr z hroznů, Vinařství Josef Dufek, Svatobořice – Mistřín
• Vítěz kategorie A3 (bílá vína polosladká): Rulandské šedé 2011 výběr z hroznů, WINBERG Mikulov s.r.o., Mikulov
• Vítěz kategorie B2 (růžová vína ostatní): Cabernet Sauvignon rosé 2012 pozdní sběr, ZNOVÍN ZNOJMO, a.s., Znojmo
• Vítěz kategorie C1 (červená vína suchá): Cabernet Moravia Barrique 2006 výběr z hroznů, Vinařství Dvořáček LTM, Mikulčice
• Vítěz kategorie C2 (červená vína ostatní): Cabernet Moravia 2011 pozdní sběr, PATRIA Kobylí, a.s., Kobylí
• Vítěz kategorie F (šumivá vína): Gelber Muskateller "MIR PRICKELT´S" 2012 Schaumwein, Weingut Reitmayer, Herrnbaumgarten, AUT

• NEJLÉPE HODNOCENÁ KOLEKCE
PATRIA Kobylí, a.s., Kobylí, CZE

• NEJLÉPE HODNOCENÉ VÍNO ČLENA SVAZU VINAŘŮ ČR
Cabernet Moravia Barrique 2006 výběr z hroznů, Vinařství Dvořáček LTM, s.r.o., Mikulčice

• NÁRODNÍ VÍTĚZOVÉ / NATIONAL WINNERS

• Národní vítěz - Česká republika: Rulandské bílé 2012 výběr z hroznů, Vinařství Josef Dufek, Svatobořice – Mistřín
• Národní vítěz – Rakousko: Merlot Reserve 2009 Qualitätswein, Weingut Hirtl, Poysdorf
• Národní vítěz - Slovenská republika / National Winner – Slovak Republic: Petit merle barrique 2011 akostné značkové víno, ELESKO a.s., Bratislava
• Národní vítěz – Moldavská republika: Muscat rosé 2012, Skoma-Lux s.r.o./Bostavan

Hlavními cenami soutěže (Pohár hejtmana Jihomoravského kraje, Pohár ředitele Veletrhů Brno, a.s. a Pohár Svazu vinařů ČR) včetně cen pro vítěze kategorií byly originální skleněné plastiky známého architekt a designéra Bořka Šípka.

Soutěže se zúčastnilo rekordních 603 vzorků vín ze 13 vinařských států světa. Nejvíce vín je samozřejmě z České republiky (503 vín), silně je zastoupeno také sousední Rakousko (46) a Slovensko (15). Nechyběla ale vína např. z Moldávie, Kanady, USA, Jihoafrické republiky, Chile, Argentiny a dalších.

Z hlediska kategorií byla nejzastoupenější bílá vína (347 vzorků, zejména polosuchá a polosladká) a červená suchá (127 vzorků). Hodnoceny byly ale také ostatní kategorie vín, např. vína přírodně sladká, sekty, vína růžová atd.

Celkové oficiální výsledky soutěže, vč. udělení jednotlivých medailí, a další informace o soutěži byly zveřejněny v katalogu soutěže.

O soutěži

GRAND PRIX VINEX je tradiční prestižní mezinárodní soutěž vín, konaná při příležitosti mezinárodního vinařského veletrhu VINEX v Brně. V roce 2013 proběhnul již 20. ročník soutěže.

Soutěž organizuje Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci s Veletrhy Brno, a.s. a Svazem vinařů ČR. Záštitu nad soutěží přijal hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek. Organizaci soutěže podpořil Vinařský fond.

Vína byla hodnocena mezinárodní komisí renomovaných degustátorů v novém moderním pavilonu "P" na brněnském Výstavišti.

Hodnocení vín se uskutečnilo na platformě počítačového systému pro hodnocení vín, který byl vyvinut Národním vinařským centrem.

Prestižní ocenění a medaile

Medaile byly udělovány dle dosaženého bodového hodnocení – bronzová medaile min. 80 bodů, stříbrná medaile min. 84 bodů, zlatá medaile min. 87 bodů, velká zlatá medaile min. 92 bodů. Organizátor uděloval v souladu se statutem max. 30 % medailí vzhledem k celkovému počtu přihlášených vín. Toto kritérium bylo aplikováno v rámci jednotlivých kategorií.
Limity pro udělování medailí jsou oproti některým jiným soutěžím v ČR mírně vyšší a odpovídající mezinárodním zvyklostem. To je zárukou prestižnosti získané medaile; stejně jako – ve světě standardní – limitace udělení max. 30% medailí z celkového počtu přihlášených vín.
Dále byl vyhodnocen „Champion“, vítězové jednotlivých kategorií, nejlépe hodnocená kolekce vín a národní vítězové pro země, které přihlásily min. 10 vín.

Degustátoři

Klíčovým faktorem kvality každé soutěže vín je samozřejmě pečlivý výběr zkušených, renomovaných degustátorů – hodnotitelů vín. Organizátoři GRAND PRIX VINEX věnovali výběru degustátorů velkou péči. Komisí se účastnili degustátoři – držitelé evropských degustačních zkoušek dle ISO normy, kteří navíc prošli systémem následného proškolování degustátorů, které Národní vinařské centrum organizuje ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně.

Oficiální web soutěže: www.grand-prix-vinex.cz

Kontakt pro média
• ing. Pavel Krška, ředitel, Národní vinařské centrum, o.p.s.
tel. 721 414 575, e-mail: pavel.krska@vinarskecentrum.cz
• Ing. Šárka Nádvorníková, projektová manažerka, Národní vinařské centrum, o.p.s.
tel. 602 769 743, e-mail: sarka.nadvornikova@vinarskecentrum.czPramenitá voda Aquila – dokonalá volba k vínu

Víno a voda tvoří ideální spojení. Správná voda dokáže skvěle podpořit chuťový vjem. Chceme-li si však víno skutečně vychutnat, jistotou je výběr kvalitní pramenité vody bez příchutě, která umožní jednotlivým chuťovým složkám vinného moku se rozvinout v plné šíři. Vhodně vybraná balená voda je garancí stabilní a kontrolované kvality, která neovlivní chuťový zážitek. Přesně taková je pramenitá voda Aquila pocházející z panensky čisté přírody v okolí Karlových Varů. Díky své lehké a neutrální chuti je Aquila tou správnou vodou k vínu. Důkazem je i hrdé partnerství s mezinárodní vinařskou soutěží Grand Prix Vinex.

Společnost THERMOTECHNIKA BOHEMIA, spol. s r.o.

je česká společnost, která na trhu působí již přes dvacet let. Hlavními činnostmi společnosti jsou servis, výroba a prodej výčepní a chladicí technologie. Svým vinařským partnerům poskytuje prodej vinoték, montáž a servis výčepní technologie a také výrobu stojanů na míru dle požadavků klienta. THERMOTECHNIKA BOHEMIA, spol. s r.o. úspěšně a dlouhodobě spolupracuje se společnostmi jako Znovín Znojmo, a.s., Vinařství U Kapličky s.r.o. a nebo Vinofol, s.r.o. V červnu 2007 se společnost stala členem mezinárodního seskupení EuropeanEconomicInterest Group THERMOTECHNIKA CROWN COOL, tvořeného sedmi společnostmi čtyř evropských států (Maďarsko, Rumunsko, Slovensko a Česká republika).

Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické, Valtice

Střední odborná škola vinařská, byla založena již 15. listopadu 1873 – tehdy Rolnicko-vinařská škola. Vinařská škola je jedinou střední školou v ČR vyučující pravidelně vinohradnickému oboru s maturitou. Za dobu své činnosti vychovala tisíce odborníků tvořící páteř moravského a českého vinařství. V dnešní době má škola vybudované nové školní hospodářství, vinice se sponem 2,5 m a moderní sklepní technologii. Školní vína v posledních letech získávají přední umístění na celostátních výstavách.


Jubilejní 20. ročník GRAND PRIX VINEX  vyhlásil vítěze


Soubory ke stažení:

TIP: Chcete dostávat anonci nových aktualit e-mailem? Zaregistrujte se v sekci Novinky emailem »