Ing. Petr Vokřál
slide show
GRAND PRIX VINEX

Ohlédnutí za mezinárodní soutěží vín Grand Prix Vinex 2011

GRAND PRIX VINEX je mezinárodní soutěž vín, jejímž cílem je na vysoké profesionální úrovni ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína na trhu středoevropského regionu. Význam soutěže tak přesahuje hranice naší země – účastní se jí vína z několika evropských i zámořských destinací a v degustačních komisích zasedli mimo tuzemských degustátorů i zástupci z okolních vinařských zemí – Rakouska a Slovenska. Hodnocení vín přihlášených do 18. ročníku soutěže GRAND PRIX VINEX proběhlo ve dnech 7. a 8. února, slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo 2. března 2011.

Celkem bylo hodnoceno 305 vín z Argentiny, Rakouska, České republiky, Německa, Moldávie, Slovenska a Slovinska. Vína byla hodnocena stobodovým systémem dle standardu OIV z roku 2009 pomocí počítačového systému na hodnocení vín Národního vinařského centra. Výsledné hodnocení vzorku bylo dáno aritmetickým průměrem hodnocení členů komise s eliminací krajních hodnot.

Novinky pro rok 2011
Letošní 18. ročník soutěže přinesl oproti předchozím letům řadu novinek. Jejím organizátorem se stalo Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci se společností Veletrhy Brno, a.s. a Svazem vinařů České republiky. Viditelnou změnou bylo nové grafické pojetí – např. inovované logo, diplomy a medaile. Pro účely propagace i jako zdroj informací o soutěži byla založena samostatná webová stránka www.grand-prix-vinex.cz.

G Vína likérová (fortifikovaná) bez omezení

Změnu oproti předchozím ročníkům i většině ostatních soutěží prodělala i pravidla udělování medailí. Tyto byly udělovány v závislosti na získaných bodech, přičemž limity pro získání medailí byly přísnější, než jsou minimální limity určené O.I.V.
Dle statutu Grand Prix Vinex 2011 byly udělovány medaile:
• Velká zlatá medaile – od 92 bodů (neudělena)
• Zlatá medaile – od 88 bodů
• Stříbrná medaile – od 84 bodů
• Bronzová medaile – od 80 bodů
Počet udělených medailí byl limitován na 30% počtu zúčastněných vín, a to v rámci jednotlivých kategorií.
Dále byla udělena ocenění „Champion“ (nejlepší víno na základě hodnocení subkomise), Vítězové kategorie (u kategorií s min. 10 víny), Nejlepší kolekce (z přihlašovatelů s min. 3 víny) a Národní vítězové (nejlepší víno dle země původu – u zemí s min. 10 přihlášenými víny).
Slavnostní předání diplomů a cen proběhlo dne 2. března při příležitosti Vinex&Horeca Forum na brněnském výstavišti. Oproti minulým letům byla vína Grand Prix Vinex prezentována formou degustační zóny, která měla u návštěvníků velký úspěch. Vína zde byla seřazena dle degustačního pořádku v rámci jednotlivých kategorií a návštěvníci zde měli k dispozici kromě základních analytických údajů i graficky ztvárněný mohutnostní profil vín.
V degustační zóně byla prezentována pouze vína s hodnocením 80 bodů a výše; stejně tak, jako v katalogu soutěže.

Vítězové 18. GRAND PRIX VINEX 2011
Champion
Grand Reserve Cuvée 2008 Qualitätswein, Weingut Schulz, AUT

Nejlépe hodnocená kolekce
Vinařství Josef Valihrach, CZE

Vítězové kategorií / Category winners
Kategorie A1 – Bílá vína suchá - Šipon Ilovci (Furmint single vineyard) 2007, Dveri-Pax, SVN
Kategorie A2 – Bílá vína polosuchá – Rulandské šedé 2009 výběr z hroznů, VÍNO Mikulov, spol. s r.o., CZE
Kategorie A3 – Bílá vína polosladká – Chardonnay 2009 výběr z hroznů, SOŠV a SOUZ Valtice, CZE
Kategorie C1 – Červená vína suchá Grand Reserve Cuvée 2008 Qualitätswein, Weingut Schulz, AUT
Kategorie D – Vína přírodně sladká – Tokaj cuvée 2009 slámové víno, Ing. Jaroslav Ostrožovič, SVK
Kategorie F – Šumivá vína – Murmure Veltlínské zelené 2008 jakostní šumivé víno, Nové Vinařství, a.s., CZE