Ve dnech 3. a 4. května 2022 se v Národním vinařském centru ve Valticích uskutečnilo odborné hodnocení letos již 29. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX. Šampionem se stal Sauvignon 2021 výběr z hroznů z Vinařství Štěpán Maňák ze Žádovic na Kyjovsku. Veřejnost bude mít příležitost seznámit se s nejlepšími víny na brněnském výstavišti ve dnech 21.-22. května 2022.

 

Letos se soutěže zúčastnilo 867 vzorků vín od 158 vinařství z 8 zemí. Nejvíce vín (734) bylo samozřejmě z České republiky, dále Maďarska (58), Slovenska (37) a Rakouska (22). Zastoupení měla také vína z Itálie (7), Moldávie (5), Německa (3) a Francie (1).

Stejně jako v loňském a předloňském roce si i letos vedl nejlépe vinař Štěpán Maňák. Navázal tak na své triumfy z předešlých dvou let, kdy si získal přízeň hodnotitelů Merlotem a rok předtím taktéž Sauvignonem. „Letošní šampion je jeho mladším sourozencem“, dodal šťastný majitel vinařství po oznámení vinařského hattricku, „a tak se milovníci vína opět můžou těšit na svěží a šťavnaté víno zelenkavé barvy s vůní angreštu, josty a listu černého rybízu.“

Kromě šampiona byli vyhodnoceni vítězové kategorií, nejlepší kolekce, nejlépe hodnocené víno člena Svazu vinařů ČR a národní vítězové pro země, které přihlásily minimálně 10 vín. Letošní vítězové kategorií (včetně šampiona) pochází všichni z tuzemska.

 

Šampion a vítězové kategorií:

Kategorie A1: Bílá vína suchá – vítěz kategorie

Ryzlink vlašský, 2019, výběr z hroznů, Ing. Miroslav Volařík, Mikulov

 

Kategorie A2: Bílá vína polosuchá – vítěz kategorie a celkový šampion soutěže

Sauvignon, 2021, výběr hroznů, Štěpán Maňák, Žádovice

 

Kategorie A3: Bílá vína polosladká – vítěz kategorie

Sommelier Collection Pálava, 2020, pozdní sběr, DAVINUS s.r.o., Praha

 

Kategorie B2: Růžová vína (vč. klaretů) ostatní – vítěz kategorie

Cabernet Sauvignon rosé, 2021, pozdní sběr, Vinařství Petr Bíza, Mutěnice

 

Kategorie C1: Červená vína suchá – vítěz kategorie

Merlot GRAND REZERVA, 2018, výběr z hroznů, Vinařství Kněží hora s.r.o., Bzenec

 

Kategorie D: Vína přírodně sladká – vítěz kategorie

Ryzlink vlašský, 2018, výběr z bobulí, Vinum Moravicum a.s., Bzenec

 

Kategorie E1: Perlivá vína – vítěz kategorie

Frizzanté André rosé, 2021, jakostní perlivé víno, Vinařství V & M Zborovský, v.o.s., Velké Pavlovice

 

Kategorie E2: Šumivá vína (sekty) – vítěz kategorie

Bohemia Sekt Prestige 36 brut, 2015, jakostní šumivé víno, BOHEMIA SEKT, s.r.o., Starý Plzenec

 

Národní vítězové:

Národní vítěz – Česká republika

Ryzlink vlašský, 2018, výběr z bobulí, Vinum Moravicum a.s., Bzenec

 

Národní vítěz – Maďarsko

Mr. Frank – Kékfrankos, 2018, PDO, Lantos Családi Pincészet, Soltvadkert

 

Národní vítěz – Slovensko

Rizling vlašský, 2021, akostné odrodové víno, Promitor Vinorum, Galanta

 

Národní vítěz – Rakousko

Grüner Veltliner Hammer, 2021, Qualitätswein, Weingut Schulz, Dobermannsdorf

 

Cenu Svazu vinařů ČR obdrží  ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. za Veltlínské zelené, 2021, VOC Znojmo.

Cenu za nejlepší kolekci (min. 5 přihlášených vín) získalo Rodinné vinařství Janoušek z Rakvic.

 

„Letošní soutěž opět poukázala na výbornou kvalitu vín“, popsal 29. ročník Pavel Krška, ředitel soutěže a tvrzení podložil slovy: „Medailové ocenění si odnese velká část vín, 46 z nich dokonce získalo velké zlaté medaile (min. 90 bodů). Ojedinělé je i ohodnocení Ryzlinku vlašského ročníku 2019, výběr z bobulí, z bzeneckého vinařství Vinum Moravicum – víno si zasloužilo od degustátorů více než 97 bodů.“

 

Vína hodnotily komise tuzemských i zahraničních degustátorů na platformě počítačového hodnoticího systému ELWIS, vyvinutého Národním vinařským centrem.

 

Nejvíce zastoupenou odrůdou mezi bílými víny byla naše domácí odrůda Pálava (77), mezi červenými pak Frankovka (29). Největšího počtu vín pak dosáhly ročníky 2021 (512), 2020 (180) a 2019 (91). Přihlášena byla ale i vína starších ročníků.

 

„Champion“, nejlépe hodnocená kolekce a vítězové kategorií získávají prestižní ceny v podobě cen dle návrhu Jiřího Mately, žáka světoznámého designéra Bořka Šípka. Výrobce vína s titulem “Champion” získá vysokotlaký čistič od dalšího partnera soutěže, firmy KÄRCHER. Degustátoři si z hodnocení odnesli dárek sponzorovaný dalším partnerem soutěže – reklamní agenturou Asalonta.

 

GRAND PRIX VINEX je tradiční mezinárodní soutěží vín, kterou organizuje Národní vinařské centrum ve spolupráci s akciovou společností Veletrhy Brno a Svazem vinařů ČR a s podporou Vinařského fondu. Cílem soutěže je na vysoké profesionální úrovni každý rok ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu. Záštitu nad 29. ročníkem mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX převzali ministr zemědělství Ing. Zdeněk Nekula, hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

 

Na odbornou hodnoticí část soutěže po dvouleté vynucené pauze naváže veřejná ochutnávka více než 600 medailí oceněných soutěžních vín na brněnském výstavišti. Milovníci vína sem budou moci zavítat o víkendu 21.-22. května a ochutnávku vín si spojit s návštěvou souběžně probíhající prodejní výstavy Minerály Brno.

GPV 2022 – Výsledky dle země a přihlašovatele

GPV 2022 – Výsledky dle kategorií, odrůd a bodů