Ve dnech 29. a 30. dubna se v budově Centra Excelence ve Valticích uskutečnilo odborné hodnocení 26. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX. Ocenění od špičkových mezinárodních degustátorů se dočkal Champion, vítězové kategorií a další výjimečná vína. V závislosti na dosaženém bodovém ohodnocení byly nejlepším vínům uděleny také zlaté a stříbrné medaile, 34 vín získalo dokonce velkou zlatou medaili. Veřejnost bude mít příležitost seznámit se nejen s oceněnými víny na brněnském výstavišti ve dnech 25.-26. května 2019.

Na tiskovém brífinku na závěr hodnocení byly oznámeny první neoficiální výsledky:

  • CHAMPION a vítěz kategorie A1 – bílá vína suchá: Ryzlink rýnský, 2016, pozdní sběr, Miroslava Balounová (ČR)
  • Vítěz kategorie A2 – bílá vína polosuchá: Sauvignon, 2016, výběr z hroznů, Vinařství Jakubík, a.s. (ČR)
  • Vítěz kategorie A3 – bílá vína polosladká: Chardonnay, 2015, výběr z hroznů, Vinařství Trpělka a Oulehla – Ing. Luboš Oulehla (ČR)
  • Vítěz kategorie B2 – růžová vína (vč. klaretů) ostatní: Merlot rosé & oak, 2018, výběr z hroznů, Štěpán Maňák (ČR)
  • Vítěz kategorie C1 – červená vína suchá: Winemaker´s Cut Cuvée: Cabernet Sauvignon/ Frankovka modrá/ Merlot, akostné značkové víno, 2012, VÍNO MRVA & STANKO, a.s. (Slovensko)
  • Vítěz kategorie C2 – červená vína ostatní: Cabernet Sauvignon trocken -Edesheimer Ordensgut- im Barrique gereift, 2015, Weingut Werner Anselmann (Německo)
  • Vítěz kategorie D – vína přírodně sladká: Pálava, 2018, výběr z hroznů, Vlnka s.r.o. (ČR)
  • Vítěz kategorie E2 – šumivá vína / sekty: Louis Girardot brut, 2013, jakostní šumivé víno, BOHEMIA SEKT, s.r.o. (ČR)

Celkové oficiální výsledky soutěže, vč. udělení jednotlivých medailí a dalších cen (např. národní vítězové pro nejlépe hodnocená vína z jednotlivých zemí, nejlepší kolekce atd.), budou zveřejněny v oficiálním katalogu soutěže, který bude vydán ke dni veřejné prezentace soutěžních vín, která se uskuteční ve dnech 25.-26. 5. 2019 v pavilonu B na brněnském výstavišti souběžně s mezinárodní prodejní výstavou Minerály Brno.

Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 693 vzorků vín od 114 výrobců z 11 vinařských zemí.

Nejvíce vín je samozřejmě z České republiky, ale zastoupení mají také vína z Maďarska, Slovenska, Německa, Rakouska, USA a dalších zemí.

Vína hodnotila mezinárodní komise špičkových degustátorů na platformě počítačového hodnoticího systému ELWIS, vyvinutého Národním vinařským centrem. Kromě hodnotitelů z ČR zasedli v porotě degustátoři z Rakouska, Slovenska, Maďarska a USA.

„Naším cílem je, aby hodnocení GRAND PRIX VINEX bylo etalonem kvality a profesionality při hodnocení soutěží vín v ČR. Soutěž nejen splňuje, ale dokonce překračuje Národní standardy soutěží vín ČR,“ řekl Pavel Krška, ředitel soutěže, přičemž dodává: „Náš realizační tým a zkušení degustátoři zaručují profesionalitu hodnocení a z toho vyplývající prestiž udělených ocenění.“

 

O soutěži

GRAND PRIX VINEX je prestižní mezinárodní soutěž vín, jejímž cílem je na vysoké profesionální úrovni ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu. V roce 2019 se uskutečnil již 26. ročník.

Soutěž organizuje Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci s Veletrhy Brno, a.s. a Svazem vinařů ČR. Záštitu nad soutěží převzali ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc., hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek a primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková. Organizaci soutěže podpořil Vinařský fond a také partneři soutěže: THERMOTECHNIKA BOHEMIA s.r.o., KÄRCHER spol. s r.o., STILLUS s.r.o. a Karlovarské minerální vody, a.s. (Aquila). Mediálními partnery jsou SOMMELIER – Revue pro hotel a restaurant, Wine & Degustation, Vinařský obzor, Listy jižní Moravy, BRNO Business a Rádio Čas.

 

Vína v soutěži procházejí přísným hodnocením a jen ta nejlepší získávají medaile. Udělovány jsou pouze stříbrné, zlaté a velké zlaté medaile, přičemž potřebné bodové ohodnocení pro jejich získání je oproti většině tuzemských výstav nastaveno o něco výše a odpovídá mezinárodním zvyklostem – stříbrná medaile min. 84 bodů, zlatá medaile min. 87 bodů, velká zlatá medaile min. 90 bodů. To je zárukou prestiže získaných medailí.

Hlavními oceněními soutěže jsou „Champion“, dále vítězové jednotlivých kategorií, nejlépe hodnocená kolekce vín a národní vítězové pro země, které přihlásily min. 10 vín. Výrobci těchto vín získávají prestižní ceny v podobě skleněných plastik dle návrhu světoznámého umělce Bořka Šípka a skleněné karafy. Výrobce vína s titulem „Champion” obdrží profesionální chladicí vinotéku od partnera soutěže, firmy THERMOTECHNIKA BOHEMIA a za nejlépe hodnocenou kolekci vín bude předán vysokotlaký čistič od dalšího partnera – firmy KÄRCHER.

 

Veřejná prezentace soutěžních vín

Vína mezinárodní soutěže GRAND PRIX VINEX 2019 budou veřejnosti prezentována ve dnech 25.-26. 5. 2019 v pavilonu „B“ na brněnském výstavišti v rámci mezinárodní výstavy MINERÁLY BRNO. K ochutnání zde budou vína, která získala min. 83 bodů. Zde také proběhne vyhlášení výsledků a předání hlavních cen soutěže. Sobotní odpoledne a slavnostní večer zpříjemní doprovod cimbálové muziky.

Fotogalerie na Facebooku

Kontakt pro média
• Ing. Pavel Krška, ředitel, Národní vinařské centrum, o.p.s.
tel. 721 414 575, e-mail:
pavel.krska@vinarskecentrum.cz
• Ing. Šárka Nádvorníková, projektová manažerka, Národní vinařské centrum, o.p.s.
tel. 602 769 743, e-mail:
sarka.nadvornikova@vinarskecentrum.cz